Kdy začít pejskovi přidávat kloubní doplňky?

Tuto otázku si kladou pejskaři bez ohledu na věk svého miláčka. Přirozeně nechceme nic podcenit, protože léčba bolavých kloubů, nebo dokonce operace jsou velmi náročné jak psychicky a fyzicky, tak i finančně. Jak to tedy je?

LPM-blog-klouby-stenata-2

Obecně se doporučuje přidávat kloubní doplňky pejskům ve středním či starším věku. To je období, kdy se mohou začít projevovat potíže pohybového aparátu a včasné podávání vhodného doplňků může pomoci tyto potíže eliminovat či alespoň oddálit. Nicméně máme zde širokou paletu velkých či obřích plemen, kde se doporučuje preventivně o klouby pečovat již od útlého věku. 

Geny hrají velkou roli

Větší plemena jsou přirozeně náchylnější ke vzniku kloubních potíží, ať už svou vlastní vahou, která klouby namáhá, nebo v důsledku zvýšené fyzické námahy (velká plemena by neměla vůbec chodit ze schodů!!!) nebo v neposlední řadě z důvodu genetické predispozice. Není náhodou, že u mnoha plemen se pro uchovnění striktně vyžadují výsledky DKK, DLK - dysplazie kyčelních a loketních kloubů, tak aby do chovu neprošli jedinci se špatnými klouby.

Kloubní výživa pak má své místo u pejsků, kteří jsou aktivnější, např. sportují, chodí dlouhé treky, tahají saně apod. 

Základ je kvalitní a vyvážené krmivo

Kostra a kloubní aparát mladých psů se téměř překotně vyvíjí a roste, proto je potřeba vybrat skutečně kvalitní krmivo bohaté na živočišné bílkoviny a tuky a pečlivě jej dávkovat dle doporučení výrobce. Krmivo volte dle aktuálního věku pejska, tzn. štěně do zhruba 3 měsíců věku by mělo dostávat krmivo určené pro štěňata, označuje se jako Puppy. Dále pak se navazuje krmivem typu Junior - od 3 až do 30 měsíců věku. Dobří výrobci nabízí tyto varianty krmiv navržené a vyvinuté specificky dle potřeb velikosti plemene. Od malého, přes střední po velká (small, medium a large breed). Čím přesněji cílené krmivo bude váš pejsek dostávat, tím si můžete být jistější, že dostává vše potřebné pro svůj růst a vývoj. 

Sledujte, jak pejsek roste.

Ačkoliv jsou štěňata žravá a možná byste jim rádi dopřáli více, držte se raději doporučeného dávkování s ohledem na aktuální věk a hmotnost zvířete. Zvláště pak velká plemena nesmí mít nadváhu. Nadváha znamená zbytečnou zátěž na klouby, které ještě nejsou dotvořeny a v konečném důsledku pak nevratné poškození.

TIP: Pokud nevíte, kolik by váš pejsek měl ideálně vážit v jakém věku, můžete zkusit např. tuto kalkulačku.

Jaký typ kloubní výživy u štěněte zvolit?

Určitě ten, který výrobce doporučuje pro psy v růstu. Základními stavebními látkami jsou zde typicky tzv. chondroprotektiva, tedy látky, které vyživují a chrání chrupavku, šlachy a vazy. Patří mezi ně chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, MSM (organická síra), kolegen typu II, kyselina hyaluronová a neměl by zde chyběl vitamín C, který pomáhá tyto živiny syntetizovat, což můžeme chápat tak, že je pomůže dopravit a uložit do místa určení.

Chondroprotektiva můžeme najít také v kvalitním štěněčím či juniorském krmivu, což je určitě dobrý signál, že výrobce myslí na všechno, nicméně množství těchto živin zde obvykle není tak koncentrovaný, jako ve speciálním doplňku navrženém přímo pro zdravé klouby. Při výběru konkrétního produktu sledujte vždy hodnoty glukosaminu a chondroitinu plus další doplňkové látky. Anebo nic nehledejte a zvolte ArthroFos Forte, za kterým si stojíme, ať už z hlediska složení, tak i ceny v rámci trhu a srovnatelných produktů.

Pokud váháte, máte otázky či nejasnosti, obraťte se na svého veterináře, ten vám určitě rád pomůže zvolit správný kloubní doplněk pro vašeho miláčka.