Účinné tipy jak posílit imunitu u koček a psů

Rychlé přechody z tepla do zimy, sychravo a k tomu suchý vzduch v bytě jsou faktory, které mohou přispět k oslabení organismu nejen u lidí, ale i u našich domestikovaných zvířátek. Můžeme jim pomoci posílit imunitu a lépe tak vzdorovat nemocem? Ano a dokonce přírodní cestou.

LPM - Blog post image-imunita-2

Nebudeme dlouze rozebírat známá fakta, že zdravá a vyvážená strava, dostatek pohybu, kvalitního spánku, vyhýbání se stresu, dostatečná hygiena a pravidelná prevence jsou základními kameny zdravé životosprávy (platí pro nás lidi, stejně jako pro zvířátka). Co nás ale zajímá jsou doplňky, které nás doslova obrní vůči vlivu zvýšeného množství bacilů a virů.

Vitamín C

Vitamín C je antioxidant, který pomáhá posilovat imunitní systém. Vyjma morčat si jej psi, kočky a další mazlíci dovedou vyrobit sami z potravy. Je vhodné jej ale přidávat v období zvýšené zátěže, rekonvalescence, nebo pokud pejskovi přidáváte kloubní doplňky na bázi kolagenu, které se bez céčka nedovedou správně ukládat ve vazivových tkáních.
Vynikajícím zdrojem vitamínu C je např. sušený mletý šípek, acerola nebo kyselina askorbová ve formě tabletek. Podává se nejlépe zamíchaný v krmivu.

Echinacea

Echinacea neboli Třapatka nachová je bylinka, která je dlouhodobě předmětem výzkumů nejen na poli lidské medicíny. Je po staletí známá svým pozitivním vlivem na obranyschopnost. Podávat ji můžete ve formě kapslí nebo tinktury (pro pejsky prosím ve verzi bez lihu!). Najdete ji též v našem doplňku pro zdravé zuby a dásně ProDental Powder.

Betagklukany

Betaglukany jsou další z přírodních látek, které dle mnoha studií vykazují antivirotické a antibakteriální účinky. Nacházejí se v buněčných stěnách některých hub (shiitake, reishi), mořských řas nebo pivovarských kvasinek. Betaglukany posilují funkci imunitních buněk (makrofágy a neutrofily), tak aby se v případě infekce nebo jiné hrozby aktivovaly a včas spustily obranné mechanismy těla.
V nabídce máme na bázi betaglukanu variantu tablet v preparátu ImmunoDol, který byl vyvinut přímo na podporu psí a kočičí imunity.

Omega-3 kyseliny

Omega-3 kyseliny ve formě kvalitního rybího oleje obsahující EPA a DHA kyseliny mají také vliv na obranyschopnost a jeho podávání do krmiva rozhodně neuškodí. Navíc lososový olej je výborným zchutňovadlem a zároveň pomůže vylepšit kondici psího či kočičího kožíšku nejen v období línání.

Imunoglobuliny

Imunoglobuliny jsou nositelé protilátek, které dovedou rozpoznat a zneškodnit škodlivé látky, pronikající do organismu. Nachází se v krevní plazmě, která je také zdrojem esenciálních aminokyselin. Imunoglobuliny stimulují imunitní systém a udržují jej tak ve střehu. Pejskovi či kočičce můžete do krmiva přidávat opravdu unikátní doplněk Dolvit Protein, který obsahuje navíc na železo bohatý hemoglobin.

Spirulina

Mořská řasa Spirulina by neměla v našem výčtu chybět. Ne náhodou se nazývá superpotravinou, protože její pole působnosti je opravdu široké a podpora přirozené obranyschopnosti sem také patří. Pravidelné podávání pomáhá zlepšovat zažívání, kvalitu srsti a kůže, detoxikuje organismus a v neposlední řadě posiluje celkovou kondici a vitalitu. Vyzkoušejte Dolvet Spirulina, kde najdete řasu v té nejčistší podobě.

Vybírat je jistě z čeho, a pokud si nejste jisti, nebojte se konzultovat podávání doplňků se svým veterinárním lékařem. Určitě vám rád poradí i s ohledem na aktuální zdravotní stav vašeho zvířátka. Budeme také rádi, pokud se inspirujte naším výběrem i vy, např. betaglukan určitě stojí za to zařadit nyní do “jídelníčku”.

Vše nejlepší, hodně štěstí a pevné zdraví do dalšího roku.