Jak vybrat kloubní doplněk pro psa

Výběr vhodného kloubního doplňku pro psa je důležitým krokem k udržení jeho zdraví a pohyblivosti. Především u starších psů je při výběru doplňku potřeba zohlednit faktory jako jsou věk, fyzická kondice a celkový zdravotní stav zvířete. Pro mladé psy je důležité se zaměřit na doplňky podporující zdravý růst pohybového aparátu. Současně je potřeba zohlednit také výběr kvalitního krmiva, které hraje klíčovou roli v prevenci budoucích problémů s klouby a kostmi.

LPM - Blog - klouby-2

Vzhledem k tomu, že trh nabízí širokou paletu kloubních doplňků pro psy, je důležité si uvědomit, jaké faktory by měly vést náš výběr k tomu nejlepšímu produktu. Pojďme se tedy podrobněji zaměřit na klíčové aspekty, které by měly ovlivnit finální rozhodnutí při výběru vhodného kloubního doplňku pro našeho čtyřnohého přítele.

Věk a velikost psa

Starší psi

U starších psů se stejně jako u lidí začínají projevovat potíže spojené jak s věkem, tak i dlouhodobým zatížením a “opotřebením” kloubů. Obvykle se pro tyto psy vybírají produkty se silnějším složení, které jsou navržené pro podporu zdraví kloubů a zmírnění bolestivosti. Tyto produkty obvykle obsahují vyšší koncentrace glukosaminu, chondroitinu a MSM, které podporují regeneraci chrupavky a snižují zánět a bolest.

Mladí a rostoucí psi

Mladí a rostoucí psi, zejména ti z velkých plemen, potřebují podporu pro zdravý vývoj svého pohybového aparátu. V kombinaci s kvalitním krmivem je doporučeno volit speciální komplexní doplňky, které vyživují a podporují růst chrupavky a kloubů. Tyto doplňky často obsahují klíčové živiny jako jsou glukosamin, chondroitin a omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro rozvoj silných a zdravých kloubů.

Prevence anebo léčba

Prevence

Pokud vybíráte doplněk proto, abyste předešli možným budoucím zdravotním potížím svého pejska, je důležité věnovat pozornost složkám obsaženým v produktu. Zaměřte se na doplňky s komplexním složením, které podporuje výživu a regeneraci kloubů a chrupavky. Tyto produkty obsahují klíčové látky jako je glukosamin, chondroitin a omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví kloubů. Produkty s protizánětlivým či analgetickým účinkem není potřeba pejskovi v této fázi podávat.

Léčba

Pejsci se specifickými potížemi kloubního aparátu, např. s artritidou, dysplazií nebo po úrazu potřebují speciální doplňky obsahující typicky omega-3 mastné kyseliny, kurkumin, nebo výtažky z rostlin vykazujících protizánětlivý a analgetický účinek, např. MSM, Boswelia Serrata anebo Harpago (Ďáblův dráp), které pomáhají zmírňovat bolest a pomáhají v regeneraci. S výběrem vhodného doplňku by vám měl poradit především váš veterinární lékař, tak aby byl preparát v souladu s probíhající léčbou a aktuálním zdravotní stavem zvířete.

Forma podávání

Tablety, prášek nebo sirup

Na našem trhu najdete širokou nabídku kloubních doplňků pro pejsky v podobě tablet, prášku či sirupu a jen na Vás, co se Vám bude nejsnáze podávat, tak aby pes svou porci kloubní výživy skutečně pravidelně užíval.

Sirup je obvykle chutný a dobře přijímaný díky své sladké chuti. Prášková forma je vhodná k přimíchání do mokrých krmiv (vařená strava, BARF či konzervy a kapsičky). Tabletky jsou pro pejsky, kteří nejsou vybíraví a ochotně snědí vše, co najdou ve své misce.

Je důležité sledovat, jak pejsek na doplněk reaguje a případně přizpůsobit formu či frekvenci podávání, tak aby byla co nejefektivnější. Nakonec tyto doplňky nejsou úplně levné, tak by byla škoda je nevyužít správně.

Kvalita a bezpečnost doplňků

Dnešní, poněkud dravé prostředí internetu umožňuje najít i produkty, které neprošly potřebným schválením, či klinickými testy. Obecně platí, že je důležité vybírat doplňky stravy od renomovaných výrobců, kteří provádějí důkladné testování a poskytují přesné informace o složení a účinnosti svým produktů.

Za výhodnou cenou se mohou skrývat doplňky, které obsahují minimum prospěšných látek. Nebojte se tedy srovnat si poměry zastoupených látek mezi několika produkty, tak abyste za své peníze dostali skutečně to, co výrobce slibuje. Zároveň není potřeba pejskovi, především v preventivní fázi, podávat koňské dávky látek, protože jejich skutečná vstřebatelnost v organismu má také své limity a je tak pravděpodobné, že budete vyrábět poměrně drahou moč.

Podle studie zveřejněné na PubMed, která se zaměřuje na doplňky stravy pro podporu léčby osteroartritidy u psů byly zkoumány různé složky, jako je chondroitin sulfát, glukosamin, kolagen typu II, kurkumin a nenasycené mastné kyseliny. Mnoho z těchto složek vykázalo antikanabonické (látky pomáhající chránit tělní tkáně před rozpadem a podporují jejich udržení a regeneraci) a protizánětlivé látky. Nicméně, studie také poukazuje na to, že existuje málo dat o farmakokinetice těchto složek a jejich biologická dostupnost = vstřebatelnost je nízká, proto se vyvíjí nové formule pro zlepšení jejich vstřebávání.

Výběr správného kloubního doplňku může mít významný dopad na kvalitu života vašeho psa. Je důležité vybrat doplněk, který je bezpečný, účinný a vhodný pro specifické potřeby vašeho psa. Nepodceňujte význam konzultace s veterinářem, který vám pomůže zajistit, že váš pes dostane to nejlepší možné podpůrné léčení.

Kolagen a jeho role v kloubní výživě psů

Kolagen je zásadní složkou pro podporu kloubního zdraví psů, jelikož je klíčovým stavebním prvkem kloubní chrupavky. Existují různé typy kolagenu, ale pro kloubní zdraví je nejvýznamnější kolagen typu II, který se přirozeně nachází v kloubních chrupavkách. Tento typ kolagenu je ideální pro psy, protože pomáhá udržovat pevnost a pružnost chrupavky a snižuje riziko jejího poškození. Při výběru doplňku kolagenu je důležité zohlednit velikost a aktivitu psa, jelikož větší a aktivnější psi mohou potřebovat vyšší dávky pro účinnou podporu kloubů. Dávkování by mělo být vždy konzultováno s veterinářem, aby bylo zajištěno, že pes dostává správné množství kolagenu v souladu s jeho individuálními potřebami.

Kromě samostatného podávání je kolagen ještě účinnější, když je kombinován s dalšími klíčovými složkami kloubních doplňků, jako jsou glukosamin a chondroitin. Glukosamin a chondroitin podporují tvorbu a obnovu kloubní chrupavky, zatímco kolagen zajišťuje její pevnost a pružnost. Tato kombinace poskytuje komplexní podporu kloubům, pomáhá zvyšovat pohyblivost, snižovat bolest a zpomalovat degenerativní procesy spojené s věkem. Je důležité vybírat produkty, které obsahují všechny tyto složky v optimálním poměru, aby byla zajištěna maximální účinnost pro kloubní zdraví vašeho psa.

Kloubní potíže u koček

V neposlední řadě je vhodné zmínit, že kloubní potíže se netýkají pouze psů, ale mohou postihovat i kočky. Stejně jako u psů, i u koček se mohou s věkem objevit problémy jako je artritida nebo degenerativní onemocnění kloubů. Je proto důležité věnovat pozornost zdraví kloubů také u koček, především pokud jsou starší nebo mají predispozici k těmto potížím.

 

* pozn. Farmakokinetika zkoumá, jak efektivně jsou aktivní složky doplňků absorbovány do krevního oběhu, jak se dostávají do kloubů a chrupavky, jak se v těle psa zpracovávají, a jak se nakonec vylučují. To je důležité pro určení účinnosti, optimálních dávkování a bezpečnosti doplňků.