Kolik vody má vypít pes? A jak předejít dehydrataci u psa?
Máme tu opět léto a s ním je spojená péče o pitný režim jak nás, lidí, tak i našich chlupatých kamarádů. Přečtěte si těchto pár základních tipů o pitném režimu našich psích miláčků, abychom společně přežili i horké letní dny bez větších problémů.
Kolik vody má pes běžně vypít?
Každý pes potřebuje dostatek vody k zajištění správné funkce svého organismu. Pocit žízně nastává v podstatě ve chvíli, kdy už tělo volá na poplach a proto je nezbytné předcházet tomuto stavu. Obecně platí, že pes by měl denně vypít 30 - 50 ml tekutin na kilogram své váhy. Pro lepší představu, průměrný 10-ti kilový pejsek potřebuje vypít zhruba 0,5 l vody. Pokud horka trvají déle, vypije pravděpodobně i víc než půllitr. Do tohoto množství lze započítat i vlhkost z krmiva, pokud nepodáváte jen suché granule, ale krmíte konzervami, či barfem.
Pamatujte, že některá plemena, velikosti a aktivity mohou vyžadovat více vody. Aktivní psi nebo psi v teplém prostředí mohou mít zvýšené nároky na hydrataci.
Jak předcházet dehydrataci v horkých letních dnech?
- Dostupnost čerstvé vody
Ujistěte se, že má váš pejsek vždy k dispozici dostatek čisté a čerstvé vody. - Stín a chlazení
Dopřejte pejskovi stinné a chladné místo, kde se může ukrýt před přímým sluncem. Skvělým pomocníkem jsou chladící podložky pro pejsky. - Omezení aktivity
Během dne se snažte omezit intenzivní aktivitu se psem. Procházky a případné herní aktivity se snažte plánovat na ráno a večer, kde je chladněji.
Jak se připravit na cestování se psem?
Chystáte se na dovolenou s pejskem? Ať už je to jen kousek nebo někam dál, třeba do oblíbených jihoevropských států, mějte na paměti těchto pár základních bodů.
Dostatek vody
Při cestování vždy mějte po ruce dostatek neperlivé vody z vlastních zásob a přenosnou misku pro vašeho psa. V pravidelných intervalech mu nabídněte vodu, aby se napil. Nespoléhejte se na zdroje vody z kohoutku po cestě, nemusí "sednout" každému.
Plánujte zastávky
Plánujte časté zastávky na dlouhých cestách, aby se pes mohl napít a protáhnout. Vyhýbejte se uzavřeným prostorům bez ventilace, kde by se mohlo rychle zvýšit teplo.
Pozor na horko
Nikdy nenechávejte psa samotného v autě, i když je venku mírně teplo. Auto se může velmi rychle přehřát, což je pro psa nebezpečné.
Výborným doplňkem je také energetický nápoj, který snadno připravíte rozpuštěním prášku do vody jako pro sportovce. Tento chutný drink pomůže předejít dehydrataci a doplní potřebné látky v těle pejsků, ale také koček. Případně pak uklidňuje trávicí aparát pokud by došlo na zvracení, průjmy z horka či cestovního stresu. Pro úpravu rozbouřeného žaludku či střev jsou také velmi efektivní probiotické tabletky, kterým narozdíl od probiotické pasty tolik nevadí ani cesta v horku.
Jak poznat dehydrataci psa?
Dehydrataci lze u psa rozpoznat podle několika klíčových příznaků:
- Suché dásně a jazyk
- Neelastická kůže, která se po stlačení pomalu vrací do původního stavu
- Nadměrná únava a letargie
- Ztráta chuti k jídlu
- Těžké dýchání a rychlý tep
Jak postupovat v případě dehydratace?
Rychlá Reakce
Pokud máte podezření, že váš pes trpí dehydratací, je důležité jednat rychle. Okamžitě mu nabídněte čerstvou vodu v malých dávkách. Příliš rychlé pití velkého množství vody může způsobit žaludeční problémy.
Vyhledání veterinární pomoci
V případě závažnějších příznaků dehydratace, jako je kolaps nebo ztráta vědomí, vyhledejte co nejdříve veterinární pomoc. Veterinář může poskytnout intravenózní tekutiny a další potřebnou péči.
Klíčová je prevence
Nejlepší obranou proti dehydrataci je prevence. Dbejte na to, aby váš pes měl vždy dostatek vody, chladné prostředí a přiměřenou úroveň aktivity. Dodržování těchto jednoduchých kroků může zabránit nebezpečným zdravotním komplikacím.
Dávejte na sebe i svého pejska pozor a užívejte hezké a bezstarostné letní dny.