Proč psi požírají výkaly?

Požírání výkalů, odborně koprofágie, je jev, který je vlastně ve zvířecí říši běžný. Nejčastějším koprofágem jsou brouci čeledě chrobákovití a vrubounovití a dále pak mnohé houby či bakterie. U savců je tento jev běžný u králíků, zajíců, nutrií či morčat. Trávení krmiva obsahujícího vlákninu probíhá u těchto živočichů ve slepém střevě a jednoduše řečeno není dokonalé. Velké množství živin by tak bylo vyloučeno bez užitku, proto dochází ke koprofágii, tedy druhému kolu, které umožňuje lépe vstřebat živiny jako jsou bílkoviny a vitamíny skupiny B. Je však pochopitelné, že pokud se tento jev, nebo řekněme chování, vyskytne u našich psích přátel, ptáme se proč proboha a co s tím.

koprofagie_pes_clanek_2240x1260

Příčiny koprofágie

U mláďat je běžné, že si tímto způsobem pomáhají vytvořit střevní mikroflóru. Stejně jako jejich matky takto uklízí své hnízdo. Tento jev je tedy třeba rozlišovat od koprofágního chování starších psů, které má zcela odlišnou příčinu. Koprofágie se často projevuje u zvířat držených v zajetí, resp. z nedostatku podnětů = nudy. Často se také vyskytuje v souvislosti se zdravotním stavem zvířete např. při onemocnění slinivky břišní (exokrinní pankreatická insuficience), hydrocefalu (nadměrném hromadění mozkomíšního moku v mozkových komorách) nebo v důsledku výskytu parazitů v těle.

Kromě požírání vlastních výkalů je také běžné, že psi vyhledávají i hovínka jiných druhů. Například kočičince je lákají vysokým obsahem bílkovin a typickým pachem. Koňské koblížky obsahují předtrávenou zeleninu a svým způsobem mohou připomínat obyčejnou trávu, kterou spousta psů s oblibou “spásá”.  

Studie o h*vně

Požírání výkalů se v principu jeví jako paradoxní chování, protože psi mají obecně averzi vůči vlastním exkrementům. Toto chování je však natolik atypické a časté, že bylo podrobeno dlouhodobé a detailní studii, která proběhla v roce 2018 ve Spojených státech na vzorku více než 2500 dospělých psů, z nichž téměř 1475 jedinců sežere v průměru 1 bobek týdně. 

Tato studie hledala souvislost mezi krmivem, věkem psa, plemenem, chováním resp. schopností výcviku, krmivem, počtem psů v jedné domácnosti a mnoha dalších faktorech. Závěry této studie bohužel nepřinesly žádné, řekněme, převratné odhalení. Ukázalo se pouze, že plemena, která jsou přirozeně žravější např. labradoři, jsou zároveň častější požírači trusu. Stejně pak psi žijící ve větším počtu jsou soutěživější i v této speciální disciplíně. Koprofágie se nepotvrdila ani jako zpupný projev mládí. Více než 75 % zkoumaných potížistů bylo starších 4 let věku. Neprokázal se ani vliv předčasného odstavu štěňat od matky, průměrná doba kdy štěně bylo u mámy byla 7 týdnů. Co se stravy týká, většina, tj. 82 % psů v průzkumu je pravidelně krmena granulemi a přesto se ani zde nedá jednoznačně říci, že daný typ krmiva má nějakou spojitost s koprofágním chováním. Sice si můžeme říci, že spousta krmiv na našem trhu je tak mizerná, že by nebylo divu, kdyby si nebozí strávníci chtěli sem tam “spravit chuť”, ale takhle jednoduché to není. Zajímavým výsledkem studie je, že se v řadách zapojených jedinců neobjevil ani jeden pudl, který by se věnoval této delikátní kratochvíli. Šeltie je přesně na druhé straně této rovnice, projevila se jako největší bobkožrout. Člověk by skoro řekl, že to je studie na …

Co můžeme dělat, když pes požírá výkaly?

Rádi bychom ale závěrem tohoto článku přinesli střípek naděje, že se s vaším potížistou dá něco udělat. Připravili jsme takový manuál, či sérii doporučení vyplývající právě z uvedené studie, zkušeností a dalších odborných zdrojů týkajících se tématu. 

1. Vyvážená strava

Koprofágii nejde většinou vyřešit podáním jedné tabletky a problém zmizí. Pokud sáhnete po preparátu z naší nabídky Dolvit Cayenne je skutečně potřeba jej podávat pravidelně a to nejméně 6 týdnů. Během této doby by se měla “srovnat” střevní mikroflora vašeho psíka a mělo by být doplněno vše, co ho může nutit hledat zdroj potřebných živin jinde. 

Jestli krmíte kvalitním žrádlem, to znamená krmivem hodnotným na živočišné! bílkoviny, které ve složení dominují nad rostlinnými ingrediencemi, případně průběžně přidáváte do krmiva další užitečné doplňky stravy např. vitamíny či přírodní superpotraviny jako je spirulina nebo kelpa, kvalitní lososový olej a stravu se svému miláčkovi snažíte obohatit i kouskem masa nebo dobrou masitou konzervou, pak můžete říci, že se Váš pejsek má skvěle a taky podle toho vypadá a je vitální. Výborně! Můžete tedy po prvních 6 týdnech vyloučit příčinu související s celkovým zdravím. 

2. Pravidelné odčervování

Mimochodem, kdy jste naposledy odčervovali? Víte, že existuje i možnost šetrného přírodního odčervení? Pokud je pejsek čunče, je nesmírně důležité častěji odčervovat. Přítomnost parazitů v těle může být jednou z příčin koprofágie ač to možná zní zvláštně. Ale pokud jste si jistí i touto záležitostí, pak je potřeba se ale podívat o kousek dál. 

3. Společný čas

Nenudí se takhle náhodou? Nezůstává po odeznění dlouhého home-office období doma sám? A nebyl na to zvyklý? Sáhněte si do svědomí. Jak často s ním jdete na dlouhou vycházku? Má dost podnětů? Nuda či pocit samoty dělá ze psů sebestředné děti, které si vymáhají pozornost a jsou schopni k tomu použít ledacos. Od ničení věcí, nekonečného štěkání a vytí až po žraní bobků. Možná tedy bude stačit pejskovi věnovat víc času a problém vymizí.

4. Výchova

Je to prostě darebák, co má svojí hlavu a když začenichá kočičinec, nevidí ani neslyší? Uf, tak tady už je potřeba nasadit těžší kalibr. Pevnou ruku a tím nemyslím explicitně fyzické tresty, ale důslednost v povelech. Uteče a nedá se přivolat? Vezměte to od začátku. Základní povely, pravidelně každý den, nezapomenout chválit, když je šikovný… můžete zkusit cvičák a spojit aktivitu a výchovu. Pokud na něj/ní není spoleh na volno, pak vycházky jedině s flexinou, nebo stopovačkou. A jestli je schopen skočit do houští i na vodítku a něco sežrat i tak, pak se nedá jinak, než venčit s náhubkem. Chráníte tak nejen sebe, svou rodinu a pejska před nemocemi a parazity, ale bohužel také před možnou otravou, neb lidská hovada, co tráví psy se mezi námi želbohu vyskytují. 

Vyloučením výše uvedených bodů můžete zjistit, že příčina je kombinací obou faktorů - fyziologických i behaviorálních. Psi nejsou samorosti, ale potřebují trochu vychovat s přihlédnutím k povaze daného plemene. Někteří psi jsou tvárnější a učenlivější než jiní a mají tak skvělý základ pro zvládnutí klasické poslušnosti - obedience. Základní povely by však měl mít se svým psem zvládnuté každý pejskař, to se prostě sluší a patří. Anebo si pořiďte pudla.

Tak hodně štěstí a zdraví!

 

Zdroj: Veterinary Medicine and Science 2018 May, 4(2): 106-114, The paradox of canine conspecific coprophagy