Jak zastavit průjem u psa

Průjem se jednou za čas dostaví snad u každého psa bez rozdílu plemene či věku. Pokud se jedná o “normální” průjem, tím myslíme žádný krvavý, pohotovostní stav, prostě jen opravdu řídká stolice, tento problém obvykle přejde během 48 hodin. Je však dobré vědět, co můžete pro svého pejska udělat, aby mu bylo lépe co nejdřív.

 Jak-zastavit-prujem-u-psa

Zahajte hladovku (max. 24h)
Půst po dobu 6 až 12 hodin poskytne střevům čas na odpočinek a hojení. Zároveň pejskovi poskytněte dostatek čisté, pitné vody. Krmení pak zařaďte pomalu, ale opravdu začněte po troškách. Ideální je obyčejný, nesolený, masový vývar. Dobu hladovky neprodlužujte na více než 24 hodin a pozor! U štěňat půst rozhodně nezahajujte! Průjem, způsobený patogeny, které se rychle pohybují trávicím traktem obvykle velmi dobře reaguje na krátkodobou hladovku.

Nasaďte dietu
Za dietu v tomto případě považujeme poměrně jednoduchou, chuťově poněkud nevýraznou, ale dobře stravitelnou porci krmení. Například vařené drůbeží maso s hodně uvařenou obyčejnou rýží, případně s přídavkem opravdu doměkka povařené mrkve. Nebo vývar, čistý, nesolený, poctivý, bez zbytečného tuku. Zkuste si vzpomenout, na co jste měli během svých střevních potíží chuť a co jste dovedli skutečně sníst - rohlík s čajem? A vývar :)

Doplňte vlákninu
Trocha psyllia nebo inulinu přidaného do krmiva dovede zázraky během pár dnů. V obou případech se jedná o doplňkovou vlákninu (bez chuti i zápachu), která do sebe dovede vstřebat vodu v tlustém střevu a tím pomůže vytvořit tužší bobek. Zároveň je psyllium i inulin prebiotikum (nezaměňovat s probiotiky - tj. živými organismy), což je látka, která přímo podporuje zdravé zažívání tím, že “krmí” užitečné bakterie, které žijí ve střevech.
Mezi další prebiotika patří MOS - mannan-oligosacharidy (najdete např. v doplňku Saccharomyces Plus), která navíc stimulují imunitní systém, umí na sebe vázat patogeny a mykotoxiny a vyživují užitečné střevní bakterie.

Obnovte střevní mikrofloru
V reklamách slyšíme pořád, jak důležitá je zdravá střevní mikroflóra a jak je dobré ji podporovat. Tedy nejen u lidí, ale i u psů závisí celý trávicí aparát na tom, zdali máme dostatek užitečných bakterií, které nám pomáhají ve střevech zpracovat potravu a zužitkovat tak důležité živiny v ní obsažené. Rozmanitá a vyvážená bakteriální komunita ve střevech (mikrobiom) navíc celkově ovlivňuje i obranyschopnost organismu. Pokud tedy dojde k narušení, či rozbití této křehké rovnováhy, velmi rychle se to projeví na kvalitě trávení a zažívání, ale také se oslabuje celková imunita a tím roste i náchylnost k různým nemocem.
Více než 50 % psů zažije během svého života stav spojený s “rozhozeným” mikrobiomem. Je tedy důležité vědět, že dodání chybějících bakterií velmi často pomůže vyřešit průjmové epizody, právě upravením rovnováhy ve střevech. Nejčastější formou pomoci je podání probiotické pasty, či tablet obsahujících probiotika a prebiotika.
Dobrá rada zní, mějte tyto doplňky neustále doma. Pokud se vám něco nezdá (soudě podle hovínka), podejte kdykoliv. Střevní mikroflora se může narušit mnoha faktory, např. stresem, cestováním, horkem, odčervením nebo jen tím, že pes zblajzne něco, co nemá.

Vyhněte se lékům
Pokud to váš veterinář nepředepíše, vyvarujte se užívání jakéhokoli druhu léků. Například antibiotika metronidazol a tylosin jsou důležitými preparáty pro léčbu těžkého chronického průjmu, ale nemusí být vhodné pro akutní průjem. Podávání zbytečných nebo nevhodných antibiotik vašemu psovi může ve skutečnosti způsobit nebo zhoršit průjem narušením střevního mikrobiomu, protože antibiotika likvidují nejen nežádoucí bakterie, ale bohužel i ty prospěšné.
Nikdy nedávejte psovi léky na lidský průjem. Tyto volně prodejné přípravky obsahují složky, které jsou nebezpečné a pro psy dokonce potenciálně smrtelné. Některá plemena mohou být na tyto léky obzvláště citlivá. Border kolie, australští ovčáci a další pastevecká plemena mají například genetickou mutaci, která je činí náchylnější k vlastnostem některých léků, včetně běžného protiprůjmového činidla loperamidu (Imodium®).