Výživa psů v období růstu

poradna-vyziva stenat

Štěňata se ve věku 5-6 měsíců dostávají do fáze tzv. intenzivního růstu. Právě v tomto období je nesmírně důležité poskytnout jim skutečně kvalitní stravu založenou na zvýšeném přísunu energie, kvalitních živočišných bílkovin a tuků. Právě potravou zásadně ovlivníme jejich vývoj a zdraví do budoucna.

V první řadě je potřeba vybrat krmivo, které vhodným poměrem důležitých živin pokryje výživové požadavky těchto mláďat. Malá a střední plemena potřebují až dvojnásobek energie oproti dospělým jedincům daného plemene a zároveň mají vyšší potřebu příjmu bílkovin (okolo 30 %) a tuků (cca 20 %) v sušině. Toto ovšem nelze aplikovat na velká či obří plemena. Tito psí obříci potřebují růst plynule a “pomaleji”, aby jejich vyvíjející se kostra unesla přibývající svaly. Pokud by totiž narostli moc rychle, klouby či kostra by se mohla zdeformovat anebo dá základ vzniku vývojových onemocnění typu dysplazie kyčelního kloubu. Velká a obří plemena by měla dostávat krmivo obsahující okolo 25 % bílkovin a maximálně 16 % tuků.

Vápník je velmi důležitým prvkem v krmivech pro štěňata velkých a obřích plemen. Jeho obsah by měl být v rozmezí 0,8-1,2 %, při vyšším obsahu energie v krmivu i o trochu vyšší. Dávejte tedy pozor na tuto informaci v krmivu - některá běžná krmiva obsahují vápníku příliš málo anebo naopak velmi mnoho. Oba případy jsou však zdraví škodlivé. Zvýšená potřeba vápníku se projevuje také v období přezubení, která je obvykle ukončena v 7. měsíci věku pejska.

Na období intenzivního růstu navazuje fáze pozvolného růstu, která probíhá od 6. až 12. měsíce věku (u obřích plemen 9.- 18. měsíce) . V této fázi se snižuje energetická i živinová potřeba, psům se dotváří kostra, zpevňují se šlachy, chrupavky a modeluje se osvalení. Krmivo pro dospělé jedince je vhodné podávat od 1. roku života psa.