Co víme o psím spánku

poradna-spanek

Když člověk vidí svého psa, jak spokojeně spí kdykoliv během dne, může mu jen závidět. Určitě vás nepřekvapí, že dospělí psi prospí denně v průměru 12 až 14 hodin. Spánek je nedílnou součástí života a jeho hlavní funkcí je regenerace organismu.

Spánek však může být stejně jako u lidí narušen i u psů. Starší psi jsou přirozeně spavější, ale pokud u svého psího seniora pozorujete nespavost, či naopak zvýšenou spavost a neobvyklé projevy chování, např. bojácnost, nebo apatii, může to být signál nějaké nemoci. Je však potřeba přihlédnout k celkové kondici vašeho psa, staří psi mohou mít bolavé klouby, tak je pro ně častý odpočinek nejpříjemnější činností. 

Potíže se spánkem mohou u psů nastat také v důsledku nepříjemného zážitku, např. ze stresu po zákroku u veterináře, setkání s agresivním psím sousedem nebo v důsledku nemoci či užívání některých léků. Také obézní jedinci, zvlášť ti s krátkých čenichem, mohou mít během spánku potíže s dýcháním, které jim odpočinek narušují. Určitě jste slyšeli svého pejska štěkat ze spaní. Ano i psi mají ve své REM fázi sny, které mohou být tak živé, že ho probudí.

I váš pes ocení pro svůj klidný a regenerující spánek ideální podmínky, jakými je tma, chladnější vzduch a pohodlný pelíšek. Pokud zařadíte do jídelníčku potraviny bohaté na tryptofan - esenciální aminokyselinu odpovědnou za tvorbu serotoninu v mozku - bude váš spánek o to kvalitnější. Mezi takové dobroty patří např. chia, konopná či dýňová semínka, krůtí maso, tuňák anebo pak doplňky stravy obsahující vedle tryptofanu také bylinky známé svými zklidňujícími účinky, např. tabletky Dolvit Calm, které pomáhají také zvládnout a překonat stresové situace.