7 tipů jak strávit klidné Vánoce s mazlíčky

Vánoce jsou dlouho očekávaným obdobím klidu a radosti. Ale co si budeme povídat, svátky jsou také spojeny se spoustou báječného, ale trochu nezdravého jídla. V tomto období se rádi dělíme a užíváme si, tak není divu, že chceme dopřát i našim mazlíčkům.

blog-tipy-xmas2022-2

Dovolujeme si tedy sepsat pár tipů, jak svátky v pohodě zvládnout bez nepříjemných následků:

1. Cukroví všude, kam se podíváš.

Dejte proto pozor, aby bylo z dosahu vašich mazlíčků. Některé sladkosti totiž obsahují xylitol, který je pro psy i kočky toxický, stejně tak voňavá čokoláda může v poměrně malém množství způsobit opravdu veliké, na životě ohrožující poškození organismu, které se těžko napravuje.

Naše rada: Dopřejte raději svému pejskovi a kočičce poctivý kousek sušeného masíčka určeného a vyrobeného přímo pro mazlíčky (tj. bez soli a koření). Můžeme doporučit naše sušené telecí klobásky.

2. Rybička k Vánocům patří.

Nenechávejte ale na stole nebo na kuchyňské lince zbytky od vaření či večeře. Tepelně upravené kosti nesmí psi natož kočky vůbec jíst. Mohou se totiž uštípnout a propíchnout jícen, či jiný orgán nebo projdou až do střev, kde se zastaví a průchod zacpou a takový stav je nutné řešit operativně. Zvířátka jsou hbitá a vynalézavá, tak je nepodceňujte.

Naše rada: Pro bezpečné hryzání a mlsání je na trhu spousta možností, například himalájské tyčky, nebo paroží z jelenů či daňků.

3. Vánoční stromeček je chlouba domova.

Je však potřeba myslet i na to, že ozdoby anebo světýlka jsou pro chlupaté rošťáky nebezpečné. Mohou se zranit o kovový háček, střep z rozbité ozdoby nebo přinejmenším vyhodit pojistky kdyby přehryzali kabel. Ujistěte se, že máte stromeček opravdu stabilní, aby ho na sebe zvířátka neshodila.

Naše rada: Nudu zaženete společnou vycházkou vánoční přírodou, anebo zabavte svého neposedu interaktivní hračkou, takové hlavolamy, nebo čmuchací hračky jsou vynikající zábava.

4. Kousek vánočního řízečku do misky?

Zní to lákavě, ale za ten průjem, nebo zvracení to nestojí. Pokud chcete mazlíkovi dopřát, pak nasucho lehce opečte kousek nesoleného, nekořeněného masíčka (rybí filet či krůtí plátek, pokud vadí kuře). Věřte tomu, že samotné maso jim bude chutnat nejlépe.

Naše rada: Jestli je u vás tradiční polévkou poctivý vývar, odlejte kousek ještě nesoleného a přelijte jím granule, které váš kulišák běžně jí, určitě to pro něj bude sváteční bašta.

5. Dopřejte klídek a pohodu i zvířátkům.

Vánoce jsou hojné i na kontakty s rodinou či přáteli, které po celý rok nevidíme. Taková návštěva ale může pejska nebo kocourka naštvat, protože nejsou ti jediní v centru dění. Buďte ostražití. Zvířátka mohou reagovat podrážděně anebo ze stresu přestanou doslova komunikovat. Sledujte jejich reakce a pokud nejsou s návštěvou úplně komfortní, raději je nechte o samotě s nějakými hračkami nebo pelíškem.

Naše rada: Pro řešení stresové situace máme v nabídce přírodní tabletky na bázi bylinek a tryptofanu, který bez vedlejších účinků kočičku nebo pejska vyklidní a pomůže tak předejít nečekané reakci např. v podobě agresivního útoku, nebo stresového zvracení či průjmu.

6. Myslete na dostatek tekutin.

Pitný režim je velmi důležitý, především v době, kdy jsme doma a více topíme. Speciálně chlupatější plemena se hůře chladí a je nezbytné, aby měla k dispozici čerstvou, pitnou vodu. Dostatečná hydratace pomáhá (nejen zvířecímu, ale i lidskému) organismu udržovat v chodu ledviny, oběhový aparát a správnou hladinu cukrů, tak aby tělo nebylo zbytečně unavené a dobře se regenerovalo.

Naše rada: Vyberte svému miláčkovi k Ježíšku vodní fontánku. Speciálně kočičky si potrpí na tekoucí vodu a vypijí tak mnohem více, zvlášť pokud je krmíte granulemi.

7. Provětrejte kožichy!

Vyrazte se svým hafanem na výlet sněhem a zimní přírodou, ale samozřejmě s rozumem. Není nutné lámat zrovna na Vánoce rekordy. Čerstvý vzduch a společně strávený čas vám vyplaví hormony radosti - serotonin a pomůže zdravě vytrávit. To znamená, že se vašemu pejskovi rozhýbou střeva a uleví si, jak je potřeba. Kočičku či kocourka vytrhnete z letargie novou hračkou z peříček, kožešinek nebo koulodráhou.

Naše rada: Je známá věc, že některé jedince je nutné motivovat. Vyberte si proto opravdu kvalitní maličké pamlsky, bez přidaných cukrů, nebo umělých dochucovadel. Příroda funguje, tak co třeba maličké sušené krevetky nebo naše klobásky?

Přejeme vám krásné a pohodové Vánoce s klidným žaludkem a spoustou odpočinku.