Proč kočky tolik milují krabice

Mezi kočkaři a nejen jimi poslední dobou koluje populární meme “If it fits,I sits”, které pochází z oblíbené kočičí kratochvíle a to jsou krabice. KRABICE! A nejen krabice malé, či menší, ale také nákupní tašky, kabelky, umyvadla, šuplíčky… Napadlo vás někdo, co je k tomu táhne? Někdo řekne kočka je prostě zvědavá, což není v zásadě chybná úvaha. Vědci ale tuto kočičí zálibu podrobili výzkumu a nabízí zajímavá vysvětlení.

proc-kocky-miluji-krabice

Venku je fakt kosa

Podle studie renomované NRC (National Research Council), je ideální teplota pro kočku domácí od 30 - 36,1 °C. V této teplotě se cítí nejpříjemněji a nemusí vydávat žádnou extra energii na ohřev svého organismu, nebo naopak při vyšší teplotě na jeho chlazení. Není tedy nic překvapivého vidět sousedovu kočku vegetit na přímém slunci, nejlépe přímo na rozpálené střeše. Souvislost s malými prostory je tedy zřejmá; malý prostor umožňuje kočkám udržovat vlastní teplotu a zbytečně jí neplýtvat v otevřeném prostoru. Kdo taky doma vytápí na 30 stupňů?

Hlavně žádné potíže

Ač šelmy, kočky mají specifický přístup k řešení konfliktů. Narozdíl od jiných společenských druhů totiž raději rizikovou situaci opustí, prostě utečou, než by ji chtěly reálně řešit. Někdo by mohl cynicky poznamenat, že jsou to provokatérky, co zbaběle zdrhnou z bitevního pole a z bezpečné vzdálenosti pozorují důsledky. Samozřejmě v kontextu k přírodě je jasné, že pokud někde číhá nebezpečí v podobě neúměrného predátora je útěk a schování se tou nejlepší variantou.

Antistresová krabice

Krabice často představuje bezpečné místo, kam se kočky schovávají před úzkostí, nepřítelem nebo nežádanou pozorností. Etoložka Claudia Vinke z Univerzity v Utrechtu se věnuje studiu úrovní stresu u koček z útulku. Zjistila opravdu významný rozdíl mezi kočkami, které měly své schovky -  krabice, a těmi, které je neměly. Kočky s krabicemi se mnohem snáz adaptovaly na nové prostředí, rychleji projevovaly zájem o lidi a své okolí. Potvrzuje tak teorii, že “skrývání je základní behaviorální strategie druhu a způsob, jak se vypořádat se změnami v okolí a stresem.”
Krabice od bot jednoduše nahrazuje útěk vysoko do stromu, do nějakého doupěte nebo jeskyně. Nebuďte tedy smutní, pokud kočičce domů objednáte fantastické škrabadlo a nejvíc jí stejně bude zajímat krabice, ve které jste ho donesli. Je to přirozené. Anebo doma málo topíte :)

A když ani krabice nestačí, můžete sáhnout po přírodním antistres preparátu, který je navržen i pro kočky: Dolvit Calm. Obsahuje výtažky z kozlíku, meduňky, zeleného čaje a navrch ještě L-tryptofan, který v organismu pomáhá vytvářet serotonin, tolik důležitý "hormon" pro duševní pohodu.


inspirováno článkem: https://www.wired.com/2015/02/whats-up-with-cats-and-boxes/
foto Piotr Musioł on Unsplash