Jak předcházet vzniku smotků

poradna-trichobezoary-smotky

Smotky neboli trichobezoáry jsou chuchvalce chlupů, které vznikají pečlivou kočičí očistou kožíšku. Jazýček koček je drsný a během olizování kožíšku funguje jako malý kartáč, který nejen že vyčistí a upraví srst, tak také vytáhne uvolněné chlupy. Pokud je takových chlupů hodně, mohou se z nich pak v žaludku, či dále v trávicím traktu utvořit právě již zmíněné chomáčky chlupů. Velmi často tyto smotečky odejdou z těla normálně ven - obvykle zvracením či klasicky s výkaly. V horším případě se však mohou bez povšimnutí hromadit až kočička přestane jíst, její pokusy o zvracení jsou častější a častější a bohužel zní jen jako kašel. Majitel si obvykle všimne, že jeho mazlíček nechodí tak často na toaletu, méně jí, současně začne zanedbávat svou péči o srst a je celkově méně aktivní. To je způsobeno právě bolestivostí v břiše v důsledku nahromaděných smotků. V této fázi je již nutné situaci řešit s veterinářem.

Předcházet vzniku těchto potíží není komplikované. Stačí kočce či kocourkovi s údržbou kožíšku pomáhat, například jemným kartáčem s zakulacenými hroty, či masážní rukavicí a uvolněné chlupy pravidelně vyčesávat. Na trhu existuje celá řada produktů, od krmiv přes pamlsky až po doplňky, které obsahují látky pro prevenci vzniku trichobezoárů. Obvykle se označují jako anti hairball. 

Kočičky také milují trávu. Zní to legračně, ale tzv. kočičí tráva, neboli šáchor (Cyperus zumula) je zdrojem zábavy pro kočky všeho druhu. Otírají se o ní, labužnicky ožvýkavají její stébla a právě tato poměrně estetická rostlinka pomáhá udržovat zdravou funkci trávicího traktu a tím předcházet vzniku smotků. Dnes ji koupíte v chovatelských potřebách, nebo hobby obchodech, či květinářstvích.

Jednoduchou pomocí jsou také běžně dostupné, chuťově velmi atraktivní pasty vyvinuté speciálně pro prevenci vzniku trichobezoárů. Tyto pasty fungují na bázi přírodních látek jako je melasa, které dovedou chomáčky v žaludku obalit a tím jim usnadnit cestu z těla ven. Pravidelným podáváním této pasty v kombinaci s relaxačním vyčesáváním uděláte radost své kočce a na nějaké chuchvalce můžete zapomenout.